پولیپ بینی چیست و چگونه درمان می شود

لایه داخلی که پوشاننده بینی است را اصطلاحا مخاط می گویند. گاهی ممکن است به دلایل مختلفی مخاط بیش از حد رشد کند و از حالت نرمال خارج شود. در این حالت به آن بافت اضافه ای که داخل بینی تشکل شده است پولیپ بینی میگویند. معمولا پولیپ فضای داخلی بینی را اشغال میکند٬ اما رشد پولیپ در واقع پاسخی است به مواد حساسیت زا یا آلرژن ها. احساس گرفتگی بینی یکی از شایع ترین علائم پولیپ بینی می باشد چرا که جریان ورود و خروج هوا با وجود پولیپ کمی سخت تر صورت می پذیرد.

اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم پولیپ بینی سینوس ها و فضای داخلی بینی را کمی اشغال میکند که فرد در این حالت احساس گرفتگی بینی میکند٬ حس بویایی اش کاهش یافته، احساس فشار روی صورت دارد و مدام خلط پشت حلق را احساس می کند. باید اگر دچار این علائم هستید به پزشک متخصص مراجعه کنید و تحت درمان دارویی قرار بگیرید. اگر درمان دارویی موثر واقع نشد معمولا از جراحی آندوسکوپیک استفاده می شود. این حراحی برای خارج کردن پولیپ بینی می باشد که پزشک ابتدا پولیپ را به کمک ابزارهای خاص تراشیده و سپس خارج می کند.


جالب است بدانید جراحی آندوسکوپیک بینی میتواند همزمان با عمل بینی انجام شود.


اگر اندازه پولیپ خیلی کوچک باشد و بازهم فرد احساس گرفتگی بینی میکند در این حالت فقط درمان دارویی تجویز می شود و نیاز به جراحی بینی نیست. جراحی فقط زمانی انجام می شود که اندازه پولیپ ایجاد شده از حد استاندارد بزرگ تر باشد.


عمل پولیپ بینی با لیزر

روش های آندوسکوپی یکی از بهترین و رایج ترین روش های از بین بردن پولیپ بینی می باشد. آندوسکوپ شامل لنزهایی هستند که هوشمندانه و دقیق وارد بینی می شوند و پولیپ را ابتدا تراشیده و سپس خارج میکنند. البته ابزارهای کمکی دیگری هم استفاده می شود. به کمک لیزر فعلا نمیتوان پولیپ بینی را از بین برد و دانشمندان در حال مطالعه در این زمینه هستند تا به کمک لیزرها سریع تر و بهتر و با عوارض کمتر بتوانند پولیپ بینی را خارج کنند.


البته برای رفع پولیپ های حنجره لیزرها یکی از ابزارهای اصلی پزشکان هستند.


جراحی ترمیمی بینی


جراحی بینی


منبع: پزشک آشنا عمل زیبایی بینی/ 1 نظر / 150 بازدید